Crème de la crème

Historia tego francuskiego deseru sięga 1691roku. Nie wiemy dokładnie, skąd wziął się uwielbiany przez wielu spalony krem – pewne jest natomiast, że ciężko wyobrazić sobie bez niego życie. Wbrew panującej opinii chcemy dziś przekonać Was, że Crème brûlée nie jest wcale deserem trudnym i skomplikowanym. Można go przygotować w każdej chwili z zaledwie trzech składników. Przyda się chwilka czasu i odrobina francuskiej muzyki. Do dzieła!

 

Składniki:

200ml śmietanki 30%

4 żółtka

50g cukru pudru

30g ulubionego likieru, np. amaretto

łyżka cukru

1) Śmietankę, cukier puder, likier oraz żółtka mieszamy do uzyskania jednolitej konsystencji.

2) Masę przekładamy do porcelanowych kokilek bądź filiżanek i wsadzamy do piekarnika. Pieczemy 50minut w temperaturze 90stopni. Masa ma zyskać gęstą konsystencję.

3) Po upływie 50minut naczynia wyciągamy z piekarnika i chłodzimy.

4) Następnie posypujemy wypieczoną masę kryształkami cukru, które będziemy opalać. Najlepiej zrobić to specjalnym palnikiem. Równie dobrze można jednak wykorzystać także własny piekarnik, nagrzewając go do 220stopni w trybie grillowym i podgrzewając naczynia z masą do momentu, w którym cukier skarmelizuje się i zbrązowieje.

Nasz przepis pozwala na przygotowanie 4 porcji deseru. Bardzo użytecznym narzędziem jest wspomniany palnik. W poniższym filmie możecie zobaczyć, jak właściwie go używać.

 

Na zdjęciowe efekty Waszej pracy oczekujemy jak zwykle pod adresem slodkiwierzynek@blog.pl - podzielcie się z nami Waszymi sukcesami i wątpliwościami. Nagrody Słodkiego Wierzynka czekają!

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.