Czekolada korzenna

Październik hojnie obdarza nas w tym roku słonecznymi dniami złotej polskiej jesieni. Niestety, pomiędzy nimi coraz częściej uciekamy przez Rynek przed deszczem i nagłym wiatrem. Szczęśliwi ci, których jesienny wiatr zawieje do kamienicy pod numerem 15, gdzie od tygodnia oczekują drogich Gości wyborne gorące czekolady w wielu wariacjach. Jednym z ulubionych napoi na chłodniejsze dni jest od dawna nasza Czekolada korzenna – magiczna mieszanka rozgrzewających przypraw i ręcznie robionej Czekolady Wierzynka. Chcemy podzielić się dziś z Wami jej tajemnicą i przekonać, że jest ona w stanie przeganiać chmury – przynajmniej te zebrane w naszej głowie. Ważne, żeby użyć tabliczki najlepszej czekolady i zestawu ulubionych przypraw korzennych. Do dzieła!

Składniki:

400ml mleka 3,2%

200ml śmietany 30%

240g czekolady gorzkiej Wierzynka

1łyżeczka  przypraw korzennych

1) Mleko podgrzewamy w rondelku razem ze śmietaną i przyprawami.

2) Gdy mleko osiągnie już wrzenie, dodajemy połamane kawałki czekolady i cały czas mieszamy, aby uniknąć przypalenia. Podgrzewamy do momentu zagotowania – zobaczymy na czekoladzie bąbelki.

Proste, prawda?

Z przepisu otrzymujemy ok.7 filiżanek aromatycznej gorącej czekolady Wierzynka. Jej smak jest niezwykle aromatyczny i nieprzesłodzony. Dla miłośników wyjątkowo słodkich przysmaków dobrym pomysłem będzie wykorzystanie 120g czekolady gorzkiej w połączeniu z 120g czekolady mlecznej.

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.